Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Złożono kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan [ZDJĘCIA]

BLD
Oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. To tam Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego złożył wiązanki na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego.
Oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. To tam Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego złożył wiązanki na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego. Robert Woźniak
W piątek od rana w Poznaniu świętowana jest 101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przed południem marszałek województwa Marek Woźniak złożył wiązanki na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego.

101. lat temu w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Oficjalne obchody rocznicy rozpoczęły się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. To tam Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego złożył wiązanki na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego.

Przypomnijmy, że Wincenty Wierzejewski, powstaniec wielkopolski, po latach został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Uroczystość przeniesienia jego prochów do nowego grobu odbyła się 18 grudnia.

Sprawdź też:

Wierzejewski urodził się w 1889 roku w Poznaniu. Był oficerem Wojska Polskiego, artystą malarzem i rzeźbiarzem, współtwórcą skautingu i harcerstwa w Poznaniu i Wielkopolsce oraz założycielem i komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, zbrojnej konspiracji przygotowującej Powstanie Wielkopolskie.

Czytaj też: Powstanie Wielkopolskie: Spotkajmy się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich - zobacz program obchodów

Tuż przed wybuchem II wojny światowej Wincenty Wierzejewski został przydzielony o Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Podczas wojny przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie stworzył 1. Brygadę Strzelców. Po wojnie pozostał w Anglii i osiadł w Leeds. Tam też otworzył pracownię malarsko-rzeźbiarską. Zmarł w 1972 roku.

Następnie samorządowcy oddali hołd Franciszkowi Ratajczakowi, Dowódcom Powstania Wielkopolskiego, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, 15. Pułkowi Ułanów Poznańskich oraz Marynarzom Powstańcom Wielkopolskim, składając kwiaty przy tablicach ich upamiętniających.

Oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. To tam Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego złożył wiązanki na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego.

101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Złożono kwi...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski