Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 lat temu zmarł Wincenty Różański zwany Witkiem [WSPOMNIENIE]

Marek Zaradniak
Wincenty Różański był przyjacielem Edwarda Stachury. Poeta zmarł 10 lat temu. Miał 70 lat.
Wincenty Różański był przyjacielem Edwarda Stachury. Poeta zmarł 10 lat temu. Miał 70 lat. respectance.com
W czwartek mija 10 lat od śmierci związanego z Poznaniem wybitnego polskiego poety Wincentego Różańskiego. Odszedł w wieku 70 lat.

Przez przyjaciół zwany po prostu Witkiem, Wincenty Różański urodził się 12 lipca 1938 roku w Mosinie. Ukończył Technikum Księgarskie. Dwukrotnie rozpoczynał i przerywał studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

W latach 1956-59 należał do grupy poetyckiej „Wiatraki”, a w latach 1965-74 do grupy „Wiry”. W latach 1961-67 pracował m.in. przy budowie Elektrowni Turoszów, w Domu Książki, w Teatrze Lalki i Aktora „Marcinek” (dziś Animacji) i w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od 1967 roku był rencistą. Zajmował się tylko pisaniem wierszy.

Mówił zawsze: „Pisze się tak, jak się oddycha”. Debiutował w 1963 roku na łamach „Głosu Wielkopolskiego” wierszem „Bohema”. W 1968 roku ukazał się jego arkusz poetycki „Wiersze o nauce nawigacji między kamieniami”, a w 1970 roku tomik wierszy „Dziecko idące jak włócznia śpiewało”. W sumie opublikował 19 tomików. Ostatni to wydany razem z młodym poetą Krzysztofem Wiśniewskim „Posrebrzane pole słów”. W limitowanej edycji ukazał się on w roku 2001. Szersza rzesza czytelników musiała czekać na te wiersze do roku 2008.

Jego wiersze przetłumaczono na języki hiszpański, bułgarski, grecki, niemiecki, francuski i angielski. Także we wspomnianym już roku 2008 w Bibliotece Raczyńskich odbył się jego urodzinowy wieczór „70 wierszy na 70-lecie”. Wincenty Różański był bliskim przyjacielem Edwarda Stachury, który uczynił go bohaterem swojej powieści „Cała jaskrawość”, a także jedną z postaci poematu „Po ogrodzie niech hula szarańcza”.

Czytaj też: Festiwal Malta - Co nas czeka w tym roku?

Wśród wyróżnień jakie posiadał Wincenty Różański były przyznany mu w roku 1977 Medal Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego” oraz „Pierścień mędrców betlejemskich”, który otrzymał 6 stycznia 2006 w podziękowaniu za służbę tworzenia w świetle dziejów Słowa, które było na początku.

Wincenty Różański uhonorowany został także m.in. Nagrodą Literacką im. Jana Kasprowicza oraz Nagrodą XII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. O jego twórczości w 1993 roku Tadeusz Żukowski nakręcił film telewizyjny „Będziemy piękniejsi”. Natomiast w roku 1997 ukazała się książka Piotra Kępińskiego i Andrzeja Sikorskiego „Któż to opisze, któż to uciszy”. Składają się na nią rozmowy z poetą, jego wspomnienia i wiersze.

Dla upamiętnienia Wincentego Różańskiego od roku 2012 w Poznaniu przyznawana jest nagroda jego imienia. Jako pierwszy podczas 35. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego otrzymał ją warszawski poeta Stefan Jurkowski. W ubiegłym roku podczas odbywającej się w Poznaniu II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej otrzymał ją tłumacz Jerzy Łukasz Kaczmarek.

Zobacz także:

Barbara Wolańska (Ewa Kasprzyk) – matka Agnieszki i Piotrusia. Od lat rządzi całą rodziną, a ostatnio została też słynną ekspertką od seksu. Pewna siebie i wyzwolona, na kolejnych wykładach doradza kobietom, jak odnaleźć punkt G... I nawet nie zauważa, że jej własny mąż dochodzi powoli do punktu R jak rozwód i rozstanie.

30 lat kultowego filmu „Kogel Mogel”. Zobacz, jak zmienili s...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski