MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1 sierpnia. Co się wydarzyło? Brakuje soli, cukru i octu! [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 1 sierpnia przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1945 rok
W Poznaniu powstał Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny. Brak natomiast stacji meteorologicznej pierwszego rzędu, która jednak wkrótce powstanie.

1953 rok
Adolf Dymsza na czele przodujących artystów warszawskiej "Syreny" wystąpi dziś na imprezie organizowanej przez "Głos Wielkopolski". Artyści dadzą spektakl dziś w hali nr 2 MTP i jutro na terenach zielonych pływalni na Niestachowie.

1954 rok
Dyrekcja MPK rozpatruje projekt budowy nowych linii tramwajowych. W myśl przedsięwzięcia, nowa linia ma połączyć dworzec autobusowy z mostem Marchlewskiego a następnie Rataje ze Starołęką.

1958 rok
Ogródki POD Wolność w Poznaniu coraz bardziej przekształcają się w małe osiedle mieszkaniowe. Na terenach, na których miały być jedynie uprawy wybudowano już ponad 200 domków. Doprowadzono wodę i prąd, powstają place zbaw. Kazimierz Stefaniach, zarządzający POD, chce teraz uzyskać pieniądze na budowę świetlicy.

1959 rok
Według redakcyjnej ankiety 30 procent poznaniaków nie wyjeżdża na wakacje, bo nie może sobie pozwolić na wyjazd na wczasy. Nie stać ich na kosztowne miejscowości wypoczynkowe, a w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma gdzie odpocząć.

1960 rok
Na skutek znacznych opadów i podniesienia stanu Warty ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Szczególnie zagrożone są powiaty: kolski, turecki, koniński i słupecki. Warto pamiętać, że wtedy nie było jeszcze zbiornika retencyjnego w Jeziorsku.
1967 rok
Przy ulicy Obornickiej powstają dwa domy studenckie dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Budowa jednego z nich dobiega końca. Przekazanie go do użytku ma nastąpić pod koniec miesiąca. W nowym roku akademickim powiększy się liczba miejsc dla studiujących na UAM o 700. Drugi budynek gotowy będzie w przyszłym roku.

1970 rok
Nowy dyrektor poznańskiej sceny Andrzej Ziębiński pozyskał dla swojej placówki piątkę absolwentów szkół teatralnych: Małgorzatę Załuską, Jacka Różańskiego, Michała Grudzińśkiego, Tomasza Grochoczyńskiego i Leszka Łotockiego.

1972 rok
Nikt przy budowie Rataj nie pomyślał o przedszkolach. W tym roku dla 430 maluchów z Nowego Miasta zabrakło miejsc.

1976 rok
W ostatnich dniach brakuje w niektórych sklepach w Poznaniu okresowo takich towarów jak: sól, ocet, ryż, pewne gatunki makaronu i kaszy oraz cukier. Trzy dni temu na przykład SAM na os. Jagiellońskim sprzedał 1,5 tony soli, co stanowi trzymiesięczny zapas tego sklepu. Zdaniem Danuty Włodarczyk, dyrektora Wydziału Handlu UM wzmożone zakupy poznaniaków były spowodowane "bezmyślnymi plotkami i uleganiem panice" oraz powstaniem rynku spekulacyjnego.

1988 rok
Na skrzyżowaniu Roosevelta i Pułaskiego montowano przęsło wiaduktu PST – ma ono 34 metry długości i waży 62 tony. Przywiozła je 38-kołowa Tatra. Ustawionych jest już 6 przęseł, pozostały jeszcze dwa, najdłuższe i najcięższe, co przewidziano na koniec sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski