MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mateusz Pietras
Polacy z brązem w konkursie drużynowym podczas MŚJ w Planicy
Polacy z brązem w konkursie drużynowym podczas MŚJ w Planicy pixathlon / pixxmixx/REPORTER
Polscy skoczkowie narciarscy w składzie Łukasz Łukaszczyk, Marcin Wróbel, Klemens Joniak i Tymoteusz Amilkiewicz zdobyli brązowy medal na mistrzostwach świata juniorów w Planicy. Na skoczni Srednijej skakalnicy (HS102) triumfowali Austriacy przed Niemcami. W konkursie indywidualnym Tymoteusz Amilkiewicz zajął 5. miejsce. W 2023 roku polska drużyna wywalczyła wicemistrzostwo świata. Poprzednia edycja odbyła się kanadyjskim Whistler.

Pierwszy medal na mistrzostwach świata juniorów w Planicy

Dziś na skoczni Srednijej skakalnicy (HS102) najlepsi juniorzy globu stoczyli walkę o miano najlepszej nacji na mistrzostwach świata juniorów organizowanych w Planicy. Dobre występy indywidualne udowodniły, iż w walce o medale mogą liczyć się również Polacy. Gdyby zsumować wyniki z czwartkowego konkursu młodzi Polacy zdobyliby brązowy medal.

Pierwsza seria potwierdziła tezę. Zmagania w polskiej drużynie rozpoczął Łukasz Łukaszczyk, który wylądował na 92 m. Dzięki temu Polska zajmowała piątą pozycję. Z kolei Marcin Wróbel miał piątą notę drugiej grupy zawodników. 19-latek skoczył 90,5 m. Trzeci w polskim zespole swoją próbę oddał Klemens Joniak (92,5). W trzeciej grupie miał piąty wynik. Pierwszą serię w reprezentacji Polski kończył Tymoteusz Amilkiewicz. Polak wylądował na 94, 5 m. Na półmetku zajmowali trzecią lokatę za drugimi Niemcami i pierwszą Austrią. Czwarta Słowenia traciła 2,3 pkt.

W drugiej rundzie Biało-Czerwoni obronili pozycję jaką zajmowali po czterech skokach. Każdy z polskich skoczków osiągnął lepszą odległość. Łukaszczyk oraz Wróbel wylądowali na 93 m. Z kolei Wróbel i Amilkiewicz skoczyli po 94 m.

Zwyciężyli Austriacy z notą 934,3 pkt, zaś drudzy byli Niemcy - 923,6. Polacy czwartą Słowenię pokonali o 9,1 pkt z notą 873,3.

Drugi najlepszy wynik Polaka od dziewięciu lat

W czwartek odbyły się zmagania indywidualne.. Najlepiej z Polaków zaprezentował się 19-letni Amilkiewicz. Na półmetku plasował się na pozycji medalowej. Skok na odległość 95,5 m zapewnił juniorowi wysoką trzecią pozycję. W drugiej serii wylądował pół metra dalej, co w ostatecznym rozrachunku dało piątą lokatę. Mistrzem świata juniorów został już debiutujący w Pucharze Świata Austriak Stephan Embacher, który obronił pozycję lidera jaką dzierżył po pierwszym skoku. Urodzony w 2006 roku o 0,8 pkt wyprzedził Erika Belshawa. Amerykanin popisał się kapitalną próbą wynoszącą 104,5 m. Na najniższym stopniu podium stanął Adrian Tittel z Niemiec.

W czołowej ''10'' znalazł się drugi z Biało-Czerwonych debiutujący Łukaszczyk (93,5 m, 94 m). Nie tak dawno 16-latek wywalczył brąz na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży. Na 26. miejscu został sklasyfikowany rówieśnik Łukaszczyka Kacper Tomasiak (90,5 m, 93,5 m). Z kolei pozycję niżej zajął Joniak (90 m, 91,5 m), który w tym roku skończy 19 lat.

Piąte miejsce Amilkiewicza oznacza drugi najlepszy wynik od 2015 roku. W 2023 roku brązowy medal wywalczył Jan Habdas. Tytuł mistrzowski zdobywali Mateusz Rutkowski (2004) oraz Jakub Wolny (2014).

Wśród juniorek najlepszy wynik osiągnęła Pola Bełtowska. Z kolei w konkursie drużynowym Polki znalazły się na ósmej pozycji. Startowało 13 reprezentacji.