Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła defilada jeźdźców w Poznaniu! Tak wyglądają Dni Ułana 2024. Zobacz zdjęcia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Poznań świętował Dni Ułana 2024 - święto w mieście kojarzone przede wszystkim z 15 Pułkiem Ułanów Poznańskich
Poznań świętował Dni Ułana 2024 - święto w mieście kojarzone przede wszystkim z 15 Pułkiem Ułanów Poznańskich Waldemar Wylegalski
Dwukrotnie w ciągu tego weekendu poznaniacy zbierali się pod pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich, by oddać cześć swoim kawalerzystom. Pomnik został odrestaurowany i uzupełniony o brakujące od czasu wojny elementy. Oprócz uroczystości przez Poznań przeszła defilada kawalerii i odbył się piknik w parku Kasprowicza.

- Ułani poznańscy wywalczyli wolność, w mieście obecni byli w czasie Powstania Wielkopolskiego, II Rzeczypospolitej, zapisali swoją kartę w czasie walk w czasie września 1939 roku, a następnie odrodzili się pod dowództwem Władysława Andersa – przypominał Tadeusz Jeziorowski, założyciel i honorowy prezes Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. - Odrodzony Pułk krwią swoich żołnierzy zaświadczył szlak Niepodległej. Dziś spotykamy się pod pomnikiem bardzo symbolicznym, pokazującym ułana walczącego z wrogiem, jak święty Jerzy ze smokiem. Pod tym pomnikiem prezydent Cyryl Ratajski składał wieniec ze znamiennym napisem, pokazującym stosunek naszego miasta do swoich obrońców: „Poznań – Dzieciom Swoim”.

W sobotę, 20 kwietnia wieczorem pod pomnikiem zebrały się poczty sztandarowe, rekonstruktorzy historyczni, wojsko i poznaniacy, by uczestniczyć w Apelu Poległych i przypomnieć rolę swoich przedwojennych konnych obrońców. W dawnych koszarach ułańskich gości podejmowali wcześniej rekonstruktorzy opowiadając o wyposażeniu, umundurowaniu i barwnych obyczajach kawalerii w mieście.

Zobacz też: 15 Pułk Ułanów Poznańskich miałby dziś 102 lata. Oto historia jednostki, z której Poznań jest dumny!

W niedzielę natomiast pod pomnikiem odbyły się uroczystości z udziałem wicewojewody Karoliny Fabiś-Szulc, marszałka Marka Woźniaka i zastępcy prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego. Pomnik poświęcił arcybiskup Stanisław Gądecki.

- Poznańscy ułani zasłynęli jako elitarna jednostka kawalerii – podkreślał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta, dziękując jednocześnie w imieniu miasta społecznikom, inicjującym proces odbudowy i odrestaurowania pomnika.

Odnowiony pomnik 15 Pułku Ułanów odzyskał zniszczone w czasie wojny symbole krzyży Virtuti Militari i tablicę z nazwiskami poległych ułanów, upamiętniającą 319 żołnierzy.

W czasie uroczystości wręczono także nagrody w szkolnym konkursie szkoły z Krosna i 77 Szkoły Podstawowej z Poznania, mających za patrona 15 Pułk.

Po uroczystościach przez miasto przeszła defilada kawalerzystów, żołnierzy piechoty oraz orkiestry Sił Powietrznych, prowadzona przez jeepa z załogą rekonstruktorów 1 Samodzielnej Kompanii Commando, która dwukrotnie okrążyła Stary Rynek i przeszła w stronę parku Kasprowicza, gdzie odbył się festyn.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Giełda staroci przy M1 w Poznaniu otwarta jest w niedziele od 6:00 do 14:00, jednak od 5 maja zmienia swoją lokalizację.

Niesamowite skarby na koniec pchlego targu przy galerii M1 w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski